W swojej petycji, WWF Polska zwraca się z prośbą o przeniesienie zarządzania wodami do zakresu kompetencyjnego ministra środowiska, argumentując, że takie rozwiązanie pozwoli na efektywniejsze i bardziej zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi. Podkreślono także potrzebę wdrożenia stałego monitoringu czystości rzek, co umożliwi szybką reakcję na przekroczenia norm zanieczyszczeń i zwiększy dostępność danych dla opinii publicznej.
WWF popiera również szeroko zakrojone działania renaturyzacyjne, które mają na celu przywrócenie rzekom ich naturalnych funkcji, zwiększając ich zdolności retencyjne oraz ograniczając potrzebę interwencji regulacyjnych. Działania te mają kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego oraz ograniczenia skutków suszy.
Premier w swoim exposé zwrócił uwagę na pilną potrzebę poprawy jakości wód oraz zapewnienia dostępu do czystej wody, co jest niezbędne zarówno dla zdrowia publicznego, jak i dla rolnictwa. Podkreślił także, że w obliczu alarmującego raportu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z 2022 roku, wskazującego na zły stan 99,5% polskich rzek, konieczne jest działanie, aby do 2027 roku osiągnąć przynajmniej dobry stan lub potencjał polskich wód powierzchniowych, zgodnie z celami Ramowej Dyrektywy Wodnej Unii Europejskiej.
Źródło: www.wwf.pl/44400-glosow-spolecznego-poparcia-dla-rzek