#Newsy

Sukces w ochronie indyjskiego lasu przed górnictwem

Alok Shukla został wyróżniony nagrodą Goldman Environmental Prize za swoje działania na rzecz ochrony lasu Hasdeo Aranya w Indiach. Dzięki jego staraniom udało się powstrzymać plany eksploatacji węgla na obszarze 657 mil kwadratowych, co było zagrożeniem dla lokalnej bioróżnorodności i społeczności.

Historia walki o Hasdeo Aranya

Alok Shukla, założyciel Komitetu Oporu Save Hasdeo Aranya, od dekady prowadzi kampanie medialne i protesty przeciwko wydobyciu węgla w tym regionie. Las Hasdeo Aranya, nazywany “Płucami Chhattisgarh”, jest domem dla wielu gatunków zwierząt, takich jak tygrysy, słonie czy niedźwiedzie. Planowane wydobycie węgla zagrażało również egzystencji 15 000 rdzennych mieszkańców Adivasi.

Przełomowe osiągnięcie

W wyniku działań Shukli i Adivasi, stanowy rząd Chhattisgarh zdecydował o utworzeniu rezerwatu dla słoni Lemru, chroniącego korytarze migracyjne tych zwierząt. Ponadto anulowano wszystkie plany wydobycia węgla w lesie Hasdeo. Było to wielkie zwycięstwo dla lokalnej społeczności i przyrody.

Znaczenie nagrody Goldman

Nagroda Goldman Environmental Prize, nazywana “Zielonym Noblem”, jest przyznawana działaczom ekologicznym za wybitne osiągnięcia w ochronie środowiska. W 2024 roku Alok Shukla znalazł się wśród sześciu laureatów, co jest dowodem uznania dla jego nieustępliwej walki o przyszłość lasu Hasdeo Aranya.

źródło:

goodnewsnetwork.org

Zostaw komentarz