#Newsy

Nowy detektor rentgenowski oparty na perowskitach

Naukowcy z Shenzhen Institute of Advanced Technology (SIAT) oraz Central China Normal University opracowali nowoczesny detektor rentgenowski CMOS oparty na perowskitach, który może zrewolucjonizować diagnostykę medyczną. Detektor oferuje wyższą rozdzielczość i efektywność przy niższych dawkach promieniowania. Wyniki badań opublikowano w “Nature Communications”.

Innowacyjny detektor rentgenowski

Detektor oparty na filmie perowskitowym CsPbBr3 umożliwia bezpośrednią konwersję promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu osiąga wyższą czułość i rozdzielczość obrazu w porównaniu z tradycyjnymi detektorami. Przykładowo rozdzielczość przestrzenna tego urządzenia wynosi 5,0 lp/mm, co jest bliskie fizycznym ograniczeniom sprzętu.

Zalety technologii perowskitowej

Technologia perowskitowa ma wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnymi półprzewodnikami. Detektory na bazie perowskitów są tańsze w produkcji i oferują lepszą wydajność w niskich dawkach promieniowania. To sprawia, że mogą być szerzej stosowane w diagnostyce medycznej, co przyczyni się do bezpieczniejszych badań obrazowych.

Przyszłość obrazowania medycznego

Opracowany detektor otwiera nowe możliwości w obrazowaniu rentgenowskim. Dzięki swojej wysokiej rozdzielczości i szybkości odczytu sygnału może być stosowany w dynamicznym obrazowaniu 2D i 3D. To z kolei pozwoli na dokładniejsze diagnozowanie chorób i monitorowanie terapii przy minimalnym narażeniu pacjentów na promieniowanie.

Naukowcy są przekonani, że ich wynalazek wpłynie na rozwój diagnostyki obrazowej, czyniąc ją bardziej efektywną i bezpieczną.

źródło:

eurekalert.org

Zostaw komentarz