#Newsy

Jonathan skończył 191 lat. Najstarszy żółw na świecie

Jonathan żółw

Żółw Jonathan ze względu na swój sędziwy wiek nazywany jest narodowym skarbem wyspy św. Heleny. Wyjątkowy gad, którego narodziny poprzedziły wynalezienie telefonu czy współczesnego roweru, obchodzi właśnie 191 urodziny. Stan jego zdrowia pozwala mieć nadzieję, że dożyje 300, na co bardzo liczą nie tylko lokalni mieszkańcy, ale też jego fani na całym świecie.

Wyjątkowy jubileusz

Jonathan to najstarsze żyjące zwierzę lądowe na świecie i jest żółwiem olbrzymim pochodzącym z Seszeli. Jubileusz jest nieco symboliczny, bo trudno dziś ocenić ile dokładnie lat ma gad. Wiadomo, że gdy przybył na wyspę w 1882 był już dojrzały płciowo czyli musiał mieć co najmniej 50 lat.

Zwierzę jest bardzo ważne dla miejscowych, ponieważ jego życie przypadło na wyjątkowe i niespokojne czasy. Przetrwał dwie wojny światowe i upadek Związku Radzieckiego. Te lata nie były też łatwe dla wyspy. Jednak według miejscowych, Jonathan przyjmuje wszelkie zmiany spokojnie.

Dziś wyjątkowy żółw zdobi dziś rewers lokalnej monety i całe dnie spędza na buszowaniu się po ogrodzie gubernatora. W latach 80. stał się osowiały i drażliwy z powodu samotności. W 1991 znalazł partnerkę, z którą nie doczekał się jednak potomstwa. Powód tego stanu rzeczy opiekunowie poznali dopiero 26 lat później, gdy żółwica Frederica okazała się.. samcem. Z obserwacji jasno wynika, że dla tego gatunku żółwi płeć ma w kwestiach partnerskich niewielkie znaczenie.

Jonathan dziś

Dziś senior jest niewidomy i pozbawiony węchu. Nie przeszkadza mu to jednak pozostawać w ruchu, nie narzeka też na apetyt. Korzysta też z towarzystwa innych żółwi i według opiekunów nie wykazuje żadnych oznak osłabienia czy nadmiernego spowolnienia. Wciąż też pozostaje aktywny seksualnie.

Jonathan co roku przechodzi podstawowe badania medyczne, które pozwalają kontrolować stan jego zdrowia. Weterynarze ze względu na jego sędziwy wiek nie decydują się jednak na operację przywrócenia mu wzroku, choć mogłaby się udać.

Jak wspominaliśmy, urodziny Jonathana są uroczystością symboliczną, w czasie której senior będzie mógł cieszyć się wyjątkowym i bardzo pożywnym posiłkiem. Ze względu na brak wzroku i węchu żółw nie przepada jednak za towarzystwem ludzi, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy wyspy. Jest odwiedzany z rzadka i tak, by nie naruszać jego spokoju. Senior stał się dla lokalnych symbolem spokoju i długowieczności, co jest niezwykle pokrzepiające w trudnych, coraz szybszych czasach.

Jednak warto pamiętać, że wiek, jaki osiągnął Jonathan na tle jego gatunku nie jest niczym aż tak wyjątkowym. Żółwie olbrzymie dożywają jeszcze bardziej sędziwych lat jeśli tylko nie ulegną wcześniej wypadkowi lub nagłej chorobie. Wynika to przede wszystkim z niezwykle powolnego metabolizmu i specyficznej budowy komórek tych gadów. Choć ich sekret długowieczności jest dla ludzi niedostępny, mogą inspirować jako żywy pomnik przyrody i historii. Jest to tym bardziej ciekawe, gdy życie żółwia, tak jak w przypadku Jonathana, przypada na wyjątkowe lata.

Zostaw komentarz