#Newsy

Pierwszy przeszczep całego oka zakończony sukcesem

W szpitalu NYU Langone Health w Nowym Jorku przeprowadzono pierwszą na świecie operację przeszczepu całego oka. Pacjentem był monter linii wysokiego napięcia i weteran wojenny, Aaron James. Zabieg uznano za w pełni udany, choć nie ma pewności, czy chory odzyska wzrok. Mimo to lekarze uznają to za przełomowy moment w historii skomplikowanych operacji okulistycznych oraz transplantologii.

Tragiczna historia Pana Jamesa

Pan James uległ poważnemu wypadkowi w czerwcu 2021. Podczas pracy przypadkiem dotknął twarzą nieosłoniętego kabla wysokiego napięcia. Kontakt z prądem spowodował poważne uszkodzenia. Poszkodowany stracił nos, lewy policzek, podbródek oraz lewe ramię. W wyniku napięcia lewe oko również mocno ucierpiało. W pierwszej chwili lekarze nie byli pewni, czy przeżyje. Jednak po 6 tygodniach intensywnej terapii pacjent odzyskał przytomność. W leczenie poszkodowanego zaangażowane było w tym czasie kilka specjalistycznych placówek medycznych.
Przypadkiem Aarona Jamesa zainteresował się dr Eduardo Rodriguez, szef Programu Transplantacji Twarzy w NYU Langon Health. I to właśnie on zaproponował mu przeszczep uszkodzonych tkanek twarzy oraz całego lewego oka. Zabieg nie dawał gwarancji odzyskania oka, mimo to James się na niego zdecydował.

Krok milowy w rozwoju transplantologii

Operacja odbyła się 27 maja, trwała 21 godzin i brało w niej udział ponad 140 specjalistów i pomocników. Dr Eduardo Rodriguez informował później, że postępy w regeneracji przeszczepionego oka są wyjątkowo szybkie i bardzo dobrze rokują.
Zabieg był z pewnością nowatorski i okazał się ważnym krokiem na drodzę rozwoju transplantologii. Aaron stał się 19 osobą w USA, której przeszczepiono twarz i pierwszą, której przeszczepiono całe oko. Sukces ten jest nadzieją nie tylko dla osób po poważnych wypadkach, ale i wszystkich pacjentów niewidomych i niedowidzących. Ostateczne efekty operacji trudno jeszcze oceniać, ale jeśli Pan James choć po części odzyska widzenie w nowym oku, będzie można to uznać za ogromny przełom.

Pierwszy przeszczep całego oka zakończony sukcesem

Znany w Szczecinie kot Gacek znalazł nowy

Pierwszy przeszczep całego oka zakończony sukcesem

W Polsce jest już szkoła pod patronatem

Zostaw komentarz