#Newsy

Wielki sukces młodego szachisty

Wiek nie stanowi przeszkody, aby osiągnąć rzeczy wyjątkowe, czego dowodem jest osiągnięcie ośmioletniego Ashwatha Kaushika z Singapuru. Ten młody talent mający zaledwie osiem lat zdobył tytuł najmłodszego zawodnika w historii, który pokonał arcymistrza w turnieju szachowym. Jego sukces nie tylko zachwycił świat szachów, ale również zainspirował młodsze pokolenia do podejmowania wyzwań. Ashwath pokonał Polaka Jacka Stopę w czwartej rundzie otwartego turnieju w Burgdorfer Stadthaus w Szwajcarii, bijąc poprzedni rekord wieku o cztery miesiące.

Wsparcie rodziny

Rodzice Ashwatha, dostrzegając nieuniknioność większego niż w ich młodości zainteresowania syna ekranami, postanowili wyprzedzić te tendencje. Wprowadzili chłopca w świat szachów poprzez platformę ChessKid.com. Pandemia i związane z nią obostrzenia w Singapurze dały Ashwathowi więcej czasu na doskonalenie swoich umiejętności. „Jestem dumny ze swojej gry i sposobu, w jaki grałem. Czułem się niesamowicie, po prostu niewiarygodnie,” wyznał Ashwath, opowiadając o swoim zwycięstwie. Chłopiec każdego dnia intensywnie trenuje, wierząc w swoją naturalną zdolność do gry w szachy.

Droga do sukcesu

Urodzony w Indiach Ashwath od sześciu lat mieszka w Singapurze ze swoją rodziną. W turnieju Bergdorfer Open zajął 12. miejsce, pokonując Stopę, ale przegrywając z Międzynarodowym Mistrzem Harrym Grievesem. Ashwath ma na koncie już 84 punkty rankingowe, co przybliża go do najwyższego rankingu wśród graczy poniżej ósmego roku życia. Rodzice Ashwatha nie naciskają na niego, pozwalając mu samodzielnie rozwijać pasję do gry. Korzysta z osobistych treningów u mistrza szachowego Kevina Goh Wei Minga, dyrektora generalnego Singapurskiej Federacji Szachowej. Ashwath zakończył całą serię Grandmaster Jacoba Aagaarda bez korzystania z szachownicy, co jego ojciec przypisuje „fotograficznej pamięci” chłopca.

Źródło:
https://www.goodnewsnetwork.org/8-year-old-boy-becomes-youngest-player-to-beat-a-chess-grandmaster-i-felt-amazing/

Wielki sukces młodego szachisty

Kampania “I am not a typo”

Zostaw komentarz