#Newsy

Ludzki mózg jest dziś większy niż 75 lat temu

Nowe badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis pokazuje, że mózg przeciętnego człowieka jest dziś o 6,6% większy niż 75 lat temu. Ponadto powierzchnia mózgu wzrosła o około 15%.

Rezerwa mózgu a demencja

Większe rozmiary mózgu mogą pomóc ludziom lepiej przeciwdziałać neurodegeneracyjnym chorobom, takim jak demencja, które objawiają się przede wszystkim kurczeniem się mózgu. Według dr. Charlesa DeCarli, dyrektora UC Davis Alzheimer’s Disease Research Center, większy mózg może stanowić rezerwę przeciwko chorobom związanym z wiekiem, jak choroba Alzheimera.

Znaczenie stylu życia

Badanie, opublikowane w JAMA Neurology, wykazało, że styl życia może wpływać na rozmiar mózgu. Obejmuje to wybory zdrowotne, aktywność społeczną, zachowania kulturowe i poziom wykształcenia. Analiza wykorzystała dane z Framingham Heart Study, rozpoczętego w 1948 roku. Badanie objęło trzy pokolenia uczestników, a wyniki pokazały, że ci urodzeni w latach 70. mają o 6,6% większy mózg i o 15% większą powierzchnię niż osoby urodzone w latach 30.

źródło:
https://www.goodnewsnetwork.org/compared-with-the-silent-generation-the-human-brain-is-now-bigger-promising-a-reserve-against-dementia/

Zostaw komentarz