#Newsy

Czy przeklinanie może być dobre dla zdrowia?

Według badań naukowych przeklinanie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne jednostek. Badacze odkryli, że używanie wulgarnych słów może pomóc w zmniejszeniu bólu fizycznego i stresu. Podczas badań zauważono, że osoby, które przeklinały podczas eksperymentów, wykazały się większą tolerancją na ból.

Uwalnianie emocji

Przeklinanie może być sposobem na emocjonalne uwalnianie się z negatywnych myśli i uczuć. Kiedy jesteśmy wściekli, smutni czy zestresowani, przeklinanie może pomóc nam wyrazić emocje i uwolnić napięcie. Dzięki temu czujemy się lżej i bardziej zrelaksowani.

Należy jednak pamiętać, że przeklinanie może mieć także negatywne konsekwencje społeczne. Obrażanie innych osób czy nadmierne używanie wulgaryzmów może prowadzić do konfliktów i problemów interpersonalnych. Dlatego ważne jest, aby używać przekleństw odpowiedzialnie i świadomie.

Wyniki ankiety

Z sondy przeprowadzonej przez Prospectus Global wśród ponad 2000 osób wynika, że 64% respondentów potwierdza, iż przeklinanie pomaga im radzić sobie z bólem fizycznym i emocjonalnym. Neurobiologowie wskazują, że przeklinanie może aktywować ciało migdałowate, co z kolei uruchamia reakcję “walcz albo uciekaj”, prowadząc do wzrostu poziomu adrenaliny, naturalnego środka przeciwbólowego. Badania przeprowadzone na Keele University pokazały, że osoby przeklinające mogą znacznie dłużej utrzymać rękę w zimnej wodzie lub pedałować szybciej i dłużej na rowerze. Mocne słowa wykorzystywane w solidarności lub wyrażające radość nie tylko zmniejszają ból, ale mogą też wywoływać śmiech i pomagać w radzeniu sobie z agresją. Poza tym osoby bogato posługujące się przekleństwami często charakteryzują się większą inteligencją, są bardziej godne zaufania i uczciwe.
Źródło:
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/keeping-an-even-keel/202305/swearing-can-be-bloody-good-for-you

Zostaw komentarz