#Newsy

Szminka sprzed 4000 lat

Naukowcy z Iranu dokonali niedawno niezwykłego odkrycia Ziemie tego kraju ukrywały przed światem starożytną czerwoną szminkę do ust, która pochodzi sprzed 4 tysięcy lat! Odkrycie jest dowodem na to, jak daleko sięga historia ludzkości oraz tego, że niektóre elementy naszego życia codziennego nie zmieniają się tak bardzo przez wieki. Według archeologów starożytna pomadka znaleziona w Iranie ma wiele podobieństw do współczesnych produktów. To nie tylko kształt samej tuby, ale również skład czy pigment użyty do kolorowania ust.

Historia kosmetyków

Historia makijażu sięga setek lat wstecz. Już starożytni Egipcjanie używali kosmetyków do podkreślenia swojego piękna. W Egipcie czerwony kolor na ustach uważany był za symbol bogactwa i statusu społecznego. Odnalezienie starożytnej szminki przypomina o tym, jak długo wstecz sięga historia makijażu i jak bogatą tradycją jest dbanie o wygląd zewnętrzny.

Wpływ odkrycia

Odkrycie starożytnej pomadki może wpłynąć na nasze rozumienie historii kosmetyków i mody. Może również pokazać, jak wiele rzeczy w naszym życiu codziennym stoi na fundamencie, który sięga daleko w przeszłość. Odkrycie tego starożytnego artefaktu pozwala nam spojrzeć na współczesne praktyki pielęgnacyjne i makijażowe w zupełnie nowym świetle.

źródło:
https://www.goodnewsnetwork.org/tube-of-red-lipstick-4000-years-old-unearthed-in-iran-bears-striking-resemblance-to-modern-ingredients/

Zostaw komentarz