Muzyka a zdrowie mózgu w starszym wieku
Badania nad wpływem muzyki na zdrowie mózgu w późniejszym życiu dostarczają fascynujących wniosków. Naukowcy z projektu PROTECT odkryli, że granie na instrumencie muzycznym lub śpiew może zauważalnie poprawić pamięć oraz zdolności poznawcze u osób powyżej 40. roku życia.
Instrumenty muzyczne a pamięć
Granie na instrumentach, szczególnie na pianinie, jest ściśle powiązane z lepszą pamięcią i zdolnością do rozwiązywania złożonych zadań. Warto się tym zainteresować, ponieważ ciągłe rozwijanie umiejętności muzycznych w życiu dorosłym może przynieść jeszcze większe korzyści dla zdrowia mózgu.
Śpiew równie korzystnie wpływa na zdrowie mózgu, choć jego pozytywne skutki mogą wynikać także z czynników społecznych, takich jak uczestnictwo w chórze czy grupie muzycznej.
Promocja edukacji muzycznej wśród seniorów
Promowanie edukacji muzycznej i zachęcanie osób starszych do powrotu do muzyki to ważny element inicjatyw zdrowia publicznego mających na celu promowanie zdrowego stylu życia. Aby zgłębić tę relację, potrzebujemy kolejnych badań. Jednak wstępne wyniki wskazują na to, że muzyka to znakomity sposób na zachowanie elastyczności i odporności mózgu.