Przytulanie pomaga wcześniakom się rozwijać
Badania pokazują, że kontakt “skóra do skóry” i regularne przytulanie mają pozytywny wpływ na rozwój wcześniaków. W Argentynie jedno z miejscowych szpitali postanowiło skorzystać z tej wiedzy, wprowadzając program „Hug Therapy”. Dzieci, których rodzice nie mogą być obecni w szpitalu, są regularnie przytulane przez wolontariuszy. Jak wynika z badań, taka forma aktywności może zdecydowanie przyspieszyć rozwój maluchów.
Wolontariusze w zastępstwie rodziców
W szpitalu w Buenos Aires wolontariusze uczestniczą w programie terapii przytulaniem, dając wcześniakom okazję do bliskiego kontaktu. Dzieci są przytulane regularnie mimo braku obecności ich rodziców. Dla wielu maluszków ten kontakt jest niezwykle ważny podczas procesu rekonwalescencji.
Naturalny sposób na poprawę zdrowia
Badania naukowców potwierdzają, że regularne przytulanie ma pozytywny wpływ na rozwój małych dzieci, szczególnie wcześniaków. Taki kontakt pomaga regulować temperaturę ciała, stabilizować ciśnienie krwi i poprawia stan emocjonalny. Dzieci, które są regularnie przytulane, mają większe szanse na szybszy rozwój fizyczny i emocjonalny.
Program „Hug Therapy” w argentyńskim szpitalu to świetny przykład wykorzystania pozytywnego oddziaływania kontaktu. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy dzieci te mają szansę na szybszą rekonwalescencję i lepszy start w życie. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy walczą o zdrowie swoich najmłodszych pociech.
źródło: